październik 2018
Konferencja branżowa w Bydgoszczy

W dniu 11 października w Bydgoszczy odbyła się konferencja branżowa organizowana przez firmy Oerlikon Balzers Coating Poland Sp. z o.o., Schmolz + Bickenbach Polska Sp. z o.o. i Sumaris Sp. z o.o. Sp. K. przy współpracy Bydgoskiego Klastra Przemysłowego.

Bydgoszcz słynie z dużej liczby firm zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych, to przecież w tym mieście organizowane są przez Bydgoski Klaster Przemysłowy i Targi w Krakowie wiosenne targi INNOFORM. Dlatego te trzy firmy wymienione na wstępie chciały właśnie w mieście nad Brdą organizować spotkanie profesjonalistów zajmujących się budową form do tworzyw sztucznych.

Oferta firm Schmolz + Bickenbach, Sumaris i Oerlikon Balzers doskonale się uzupełnia. Pierwsza firma sprzedaje stale narzędziowe wysokostopowe, druga wykonuje fakturowania powierzchni a trzecia pokrywa wykonane elementy tak, aby miały jak największą trwałość. Z firmy S+B prezentację produktów prowadził Marcin Działocha, Dyrektor Działu Sprzedaży Stali Narzędziowych w S+B. Uczestnicy konferencji poznali nie tylko historię niemieckiej firmy. Przede wszystkim zapoznali się z zasadami tworzenia trwałych, dobrze obrabiających się i polerujących stali narzędziowych wykonywanych w hutach należących do koncernu S + B tak w Europie jak i Ameryce.

Produkty Oerlikon Balzers zebranym gościom przedstawił Wacław Kocemba, Dyrektor Handlowy w Oerlikon Balzers Coating Poland z Polkowic. Powłoki jakie wykonuje firma mają za zadanie podnieść trwałość elementu, poprawić jego połysk, nie dopuścić do zatarcia elementów suwliwych itp. Twardości typu 1400 HV nie uda się osiągnąć inaczej jak stosując powłoki, np. Balitherm Primeform, z kolei Balinit®C jest powłoką przeciwzatarciową, pozwala pracować na sucho. Balinit® Croma Plus walczy ze zużyciem ściernym i ma dobrą adhezję. Można wymieniać długo :-)

Z kolei Michał Birenbaum, Dyrektor Handlowy w Sumaris zaprezentował przykłady usterek na powierzchni form i efekty ich naprawy. Usterki to nie tylko błędy w stali, ale powstają np. przez wyłamane wypychacze, kawałki metalu w tworzywie, korozję i inne niespodziewane i niezależne od producenta sytuacje. Ważne, że firma Sumaris potrafi zaradzić kłopotom, w przypadku większych form nawet pracując w siedzibie klienta.

Po tej porcji wiedzy udaliśmy się na zwiedzanie Bydgoszczy. Uzupełnialiśmy cukry i elektrolity poznając tzw. Bydgoski Szlak Piwny oferujący oprócz piwnych lodów (ze słodem) wiele piw rzemieślniczych. Aby wyglądać zawsze godnie i elegancko uczestnicy dla przestrogi trafili jeszcze do Muzeum Brudu i Mydła. Nie wszyscy chyba pamiętali, że kiedyś brakowało nawet takiego specyfiku jak mydło, a For You było luksusowym, pachnącym kosmetykiem. Po spacerze starówką bydgoską spod Opery Bydgoskiej wróciliśmy do hotelu, gdzie prowadzący konferencję i zaproszeni gości wzięli udział w kolacji i degustacji już nie bydgoskich, a szkockich napojów.