październik 2018

DMG MORI jest firmą, którą najlepiej określa angielskie słowo: „bold”. Olbrzymie stoiska na targach branżowych, rozkładówki na okładkach magazynów, duże maszyny… No właśnie. Tylko jak te duże obrabiarki wykonać? Na jeszcze większych centrach obróbczych oczywiście! I to już niebawem produkowanych tu u nas. W Polsce. W FAMOT Pleszew.

Ósmego października bieżącego roku mieliśmy jako Forum Narzędziowe OBERON niewątpliwą przyjemność być zaproszonymi do pleszewskiego FAMOT na Grand Opening FAMOT i następujących po nim dniach otwartych Open House od dziewiątego do dwunastego. Jak na wielkie otwarcie przystało całość zorganizowana była ze splendorem, ale i ze smakiem. Czego się jednak można było spodziewać po zakładzie zatrudniającym ponad siedmiuset pracowników.

Wydarzenie rozpoczęło się oficjalną galą. Otwarcie swą obecnością uświetnili: ambasador Japonii w Polsce Tsukada Kamada, dr inż. Masashiko Mori – prezydent DMG MORI Company Limited, Christian Thönes – Prezes Zarządu DMG MORI AKTIENGESELLSCHAFT, Marek Osiński – Prezes Zarządu DMG MORI Polska Sp. z o. o., oraz Zbigniew Nadstawski - Prezes Zarządu FAMOT Pleszew Sp. z o. o. i dr Michael Budt - Członek Zarządu FAMOT Pleszew Sp. z o. o., którzy dokonali przecięcia wstęgi w dniu wydarzenia. Gest ten w symboliczny sposób pokazywał zakończenie pierwszego etapu inwestycji, olbrzymiej, jak na nazwę Grand Opening przystało.

DMG MORI zainwestowało w pleszewską fabrykę obrabiarek ze 140 letnią tradycją ponad 60 milionów euro. Dzięki temu kapitałowemu zaangażowaniu prawie zdublowano powierzchnię zabudowy do 50.000 m2 (21.200 m2 z czego nastąpił wzrost o 6.500 m2 linii montażowej i aż 14.700 m2 obróbki mechanicznej). Lecz pieniądze nie zostały przeznaczone tylko na zadaszenie powierzchni zakładu. Centrum logistyczne zostało wyposażone w nowoczesne, automatyczne regały windowe do magazynowania części drobnych (1.100 m2) oraz przesuwne regały paletowe (ich pojemność to 2 150 europalet). Rocznie do magazynu przyjmowanych jest ponad półtora miliona części, które następnie są wydawane z niego w systemie just in time. Jak przystało jednak na innowatorów, DMG MORI wprowadziło w FAMOT Pleszew, jako w pierwszym zakładzie swojej grupy, „projekt uruchomienia fabryki przyszłości”. Mowa oczywiście o spełnieniu standardów Przemysłu 4.0, dzięki wdrożeniu oprogramowania Planning Solutions powstałego przez integrację rozwiązań ISTOS GmbH, DMG MORI Software Solutions GmbH oraz WERKBLiQ GmbH.

Po oficjalnej gali zakończonej koncertem Classic Sisters, które zagrały utwory takich wykonawców, jak ABBA, C-Bool, Coldplay, odbyła się konferencja prasowa. Na pytania odpowiadali: pan Tsukada Kawada, dr inż. Masashiko Mori, pan Christian Thönes, pan Zbigniew Nadstawski oraz dr Michael Budt..

Po przerwie na lunch mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pierwszej wycieczce po zakładzie w pełni zdigitalizowanym. Przekonaliśmy się również naocznie na czym era digitalizacji polega i jak ważną rolę we wprowadzeniu w nią FAMOT odegrali pracownicy firmy wszystkich działów. Cyfryzacja to nie tylko oprogramowanie, czujniki i komputery, lecz również ludzie, których w procesie nie może zabraknąć. FAMOT bardzo duży nacisk kładzie zarówno na wykształcenie (pracuje tam 200 inżynierów) jak i znajomość języków. Nie jest to tylko slogan, bo każdy mijany przez nas z plakietką zatrudnionego w FAMOT, w ramach wycieczki, oferował kontakt przynajmniej w dwóch językach. Ciekawą inicjatywą, której owoce już za cztery lata Spółka będzie zbierać, było utworzenie w 2017 roku w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie klasy patronackiej w zawodzie technik mechatronik. W Kaliszu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, od tego roku, FAMOT objął patronatem kierunek Mechanika i Budowa Maszyn i stale współpracuje z 15 ośrodkami edukacyjnymi. By pokazać, jak bardzo podnoszenie kwalifikacji zatrudnionych ludzi jest dla Spółki ważne, niech świadczy przykład wysłania czwórki pracowników do Japonii. Tam od japońskich specjalistów uczyli się przez trzy miesiące sztuki „szarpania”, by odpowiednio tworzyć tą metodą 20 punktów na cal. Szarpanie to nie unikalna metoda pozyskiwania klientów, lecz jedna z najstarszych wykorzystywanych w całym procesie wytwarzania obrabiarki technika tworzenia punktów umożliwiających płynniejszy ruch po łożu.

Rok 2019 będzie dla Spółki przełomowy, ponieważ to wówczas planowane jest uruchomienie unikalnej w skali Europy hali XXL. FAMOT już dziś jest strategicznym partnerem dla innych zakładów grupy DMG MORI dostarczając komponenty, części i ich zespoły. Nowa hala znacząco podniesie tę rolę dzięki dwóm największym w Europie centrom DMU 1000 Special Edititon. Gargantuicznych rozmiarów maszyny (30 metrów długości) będą w stanie obrabiać detale o wadze nawet 40 ton i posiadać będą 243 miejsca na narzędzia. Partnerować im będą 3 centra DMC 340U mogące obrabiać detale dziesięciotonowe. Mniejsze części takie jak wrzecienniki, koniki, stoły, sanie, itp. wytwarzane będą na dwóch DMC 210Uμ i jednym DMC 210U. Hala pracować będzie w systemie 24/7 w stałej temperaturze i wilgotności. Za transport odpowiedzialne będą autonomiczne wózki. Całość wyposażona będzie w system doprowadzania do obrabiarek emulsji chłodzącej oraz centralny system usuwania wiórów poza halę produkcyjną.

Celem jest zwiększenie produkcji do 2000 obrabiarek rocznie i wartości sprzedaży na poziomie 200 milionów euro, co wydało mi się jak najbardziej osiągalne dla Spółki, która oprócz wyprodukowanych maszyn, gotowych rozwiązań i serwisu sprzedaje klientom także swoje know-how. Chętne dzielenie się nim sprawia, że FAMOT można nazwać prawdziwie transparentnym i wartościowym partnerem w czasach, w których zasady fair play nie zawsze są stosowane.

Jako delegacja redakcji Forum Narzędziowego OBERON, pragniemy podziękować za możliwość zwiedzenia fabryki, poszerzenia swej wiedzy z zakresu produkcji czołowych obrabiarek na świecie, jak i wyczerpujące informacje udzielane na bieżąco w trakcie tego wydarzenia.