17 Października, 2014
Nowa jakość Targów EUROTOOL®

Kraków z powrotem jest południową stolicą targów przemysłowych – słowa Roberta Dyrdy z firmy Oberon Inowrocław doskonale oddają nastroje, jakie panowały podczas 19. edycji Międzynarodowych Targów EUROTOOL® i 6. Edycji Targów BLACH-TECH-EXPO (14-16 października). Jedno z najważniejszych branżowych wydarzeń tego roku odbyło się po raz pierwszy w nowoczesnych przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków.


Ta edycja przeszła najśmielsze oczekiwania. W nowej hali mamy wszystko, czego brakuje na innych targach. W pierwszy dzień Targów osiągnąłem to, co chciałem, więc pobyt uznaję za niezwykle udany. To, co zawsze jest w Krakowie, to duża frekwencja fachowców – mówił Remigiusz Koprowski właściciel firmy FATPOL TOOLS ze Strzelna.
W porównaniu z zeszłorocznymi Targami jest jeszcze lepiej. Impreza idzie w dobrym kierunku, który prowadzi do wzrostu popularności tego wydarzenia i zwiększenia liczby wystawców i zwiedzających – powiedział Jerzy Załuski, zwiedzający z Warszawy.
Faktycznie tak było. Ofertę zaprezentowało blisko 450 producentów i dystrybutorów z Polski oraz z zagranicy, zajmując rekordową powierzchnię wystawienniczą (40% więcej niż w roku ubiegłym).
Przez dwa dni miałem dużo większe zainteresowanie niż na innych targach, w których uczestniczyłem. Moje stoisko odwiedzili unikalni i bardzo konkretni Klienci, których nie spotkałem w innych miastach. Frekwencja była znakomita. Hala jest świetna – z każdej strony można wygodnie zamontować maszynę na stoisku – mówił Janusz Celebański wiceprezes zarządu firmy PHmet. Kraków po raz kolejny okazał się miastem dobrych interesów i światowych premier wielu prezentowanych maszyn.

Po wiedzę i w interesach

Krakowskie Targi EUROTOOL® mają swoją bogatą tradycję, a po przeprowadzce do nowej hali rozpoczynają nowy rozdział w swojej historii. Tegoroczną edycję odwiedziły tysiące specjalistów (trwa liczenie uczestników) oraz przedstawiciele zagranicznych misji gospodarczych, oglądający setki maszyn w cyklu produkcyjnym. Gośćmi targów byli m.in. przedsiębiorcy z Algierii i Francji. Koordynator jednej z tych misji, Pan Sebastian Kuśmierek z KONEKT group, tak podsumował reakcję uczestników: Wszyscy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni, zarówno rozmachem wydarzenia, halą EXPO Kraków, ale przede wszystkim bogatą ofertą. prezentowaną na Targach. Właśnie ukazało się kilka relacji w algierskiej prasie, które opisują pobyt w samych superlatywach.
Podobnie dobrego zdania o targach EUROTOOL® byli przemysłowcy z Białorusi. Cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować nasze maszyny na stoisku polskiego dystrybutora. Byliśmy na kilku targach w Polsce, ale tu w Krakowie było najlepiej, bo sprzedaliśmy najwięcej – mówił Aleksander Maslenkov, szef eksportu firmy Krasny Borets z Białorusi.
Sprzedaliśmy na targach 4 maszyny, co należy uznać za ogromny sukces – opinię kolegi potwierdził Sergiej Tarasov z firmy Vistan z Białorusi. Kolejny raz ogromnym zainteresowaniem cieszył się Salon Kooperacji Przemysłowej, który jest największym na naszym rynku spotkaniem kooperantów z zakresu obróbki skrawaniem, przeróbki plastycznej, regeneracji narzędzi, modernizacji maszyn, itp.
Na EUROTOOL® jesteśmy kolejny raz. Jak zawsze szukamy kontaktów, które pomogą się nam rozwinąć. W tym roku jest dużo więcej wystawców i wielu reprezentantów firm z Europy Zachodniej, ale także z krajów ościennych. Udział w strefie kooperacji to szansa na nawiązanie z nimi stałej współpracy – twierdził Dariusz Kafel z firmy TREKO LASER.

Smoki dla najlepszych

Wystawcy, a właściwie ich produkty, rywalizowały w konkursie Targów EUROTOOL®, BLACH-TECH-EXPO. Kilkunastocentymetrowe statuetki Smoka Wawelskiego zostały wręczone drugiego dnia Targów.
Mieliśmy ogromną liczbę zgłoszeń. Zdecydowanie większą niż w poprzednich latach. Na pewno krakowskie Smoki Wawelskie są bardzo ważnym i prestiżowym wyróżnieniem, o które walczy coraz więcej firm. Laureaci z dumą prezentują je na swoich stoiskach. To coraz bardziej prestiżowe wyróżnienie, o które walczy coraz więcej firm – mówił dr inż. Janusz Wojtyczek, jeden z członków Jury.
Wyróżnienia wręczono w czterech kategoriach:
W kategorii obrabiarki:
• Główną nagrodę otrzymała firma FANUC Polska – producent Zautomatyzowanego stanowiska obróbczego z pośrednim pomiarem wykonywanego detalu;
• Nagrodę otrzymała firma STIGAL – producent Inteligentnego systemu zabezpieczeń (ochrony) w najszybszych przecinarkach plazmowych;
• Nagrodę otrzymała firma MARCOSTA Ryszard Starzec za Docieraczkę Lapmaster 15” (producent: Lapmaster International Ltd.);
W kategorii narzędzia:
• Główną nagrodę otrzymała firma FATPOL TOOLS za System wymiennych uchwytów „SOLIDFIX®” w narzędziach napędzanych marki „SAUTER®” (producent: SAUTER FEINMECHANIK GmbH);
• Nagrodę otrzymała firma Projektowanie i Wdrażanie Systemów Komputerowych, producent Programu Narzędziownia 3.0.
W kategorii aparatura pomiarowo-kontrolna:
• Główną nagrodę otrzymała firma AICON 3D Systems GmbH, producent MoveInspect HR – maszyny współrzędnościowej;
W kategorii oprzyrządowanie technologiczne:
• Nagrodę otrzymała firma MILATEC, producent Urządzenia Plazmowego ADVANCED MACHINES do Aktywacji Powierzchni;
• Nagrodę otrzymała firma AEP – Ajan Engineering Polska za Głowicę 3DPlus z technologią CAB (producent: AJAN Elektronik Service San).
Ponadto Zarząd Targów w Krakowie uhonorował firmy obchodzące w tym roku swoje jubileusze pamiątkowymi statuetkami. Otrzymali je: firma DIALEKS (25-lecie), MAT USŁUGI INFORMATYCZNE Sp. j. (20-lecie), REM-TECH Remigiusz Mądrowski Sp.j. (20-lecie), ZDT TOP PORĘBA Sp. z o.o. (20-lecie), EHT Polska Sp. z o.o. (15-lecie). Taką samą statuetkę otrzymała redakcja portalu 4METAL w podziękowaniu za wieloletnią i owocną współpracę.

Salony inżynierów przyszłości

Jedną z nowości tegorocznej edycji Targów EUROTOOL® był Salon Automatyki i Robotyki, w którym ofertę prezentowali producenci i dystrybutorzy: robotów przemysłowych, manipulatorów, systemów automatyzacji, komponentów, sterowników i napędów. Świetnie uzupełniał się z nim Salon Technologii CAx, dedykowany inżynierom korzystającym z nowoczesnych narzędzi pracy. Po raz pierwszy w Polsce odbył się także Kongres CAx Innovation.
Jak na pierwszą edycję, to jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji. Widać, że młodzi inżynierowie coraz odważniej stawiają na nowoczesne rozwiązania – mówił Marek Wyleżoł z Polskiego Stowarzyszenia Upowszechniania Komputerowych Systemów Inżynierskich „ProCAx“.
Wśród wielu dodatkowych atrakcji programu Targów wymienić należy seminarium dot. obróbki cieplnej narzędzi i części maszyn przygotowane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej, Polsko-Węgierskie Forum dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego koncernu ZF oraz Polsko-Niemieckie Forum Inwestycyjno-Kooperacyjne zorganizowane przez Konsulat Niemiec, Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową i Inkubator Technologiczny ze Stalowej Woli.

Smok Wawelski w EXPO Kraków

Uczestnicy tegorocznej edycji Targów z pewnością zapamiętają niecodziennego gościa w hali EXPO Kraków. Pierwszego dnia zaprezentowano 2,5 metrową replikę Smoka Wawelskiego, która została wykonana przez firmę AEP AJAN Engineering Polska, przy wsparciu firmy Remal Sp. z o.o. z Konina, która pomogła w zalezieniu trudnodostępnego aluminium oraz udostępniła przecinarkę plazmową do wycięcia kształtu bestii. Projekt na podstawie skanu 3D dostarczyła firma SCANTECH. Replika, wykonana za wiedzą i zgodą prof. Bronisława Chromego – autora oryginalnej rzeźby – została oficjalnie przekazana krakowskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przed nami jubileusz

Organizatorzy EUROTOOL® już dzisiaj zapraszają za rok, kiedy to Targi obchodzić będą 20-lecie istnienia.
Lepszego startu w nowej lokalizacji nie mogliśmy sobie wyobrazić. W zgodnej opinii większości uczestników ta pierwsza edycja w nowoczesnym obiekcie EXPO Kraków była niezwykle udana i wszystko wskazuje na to, że szybko wrócimy do roli organizatora wiodącej imprezy w Polsce. Owocne kontakty biznesowe naszych wystawców, duża liczba sprzedanych maszyn, świetnie dobrany program towarzyszący, prezentacje firm i szkolenia, wyjątkowa akcja z udziałem krakowskiego Smoka Wawelskiego – EUROTOOL® 2014 był wyjątkowy. Jestem pewna, że przyszłoroczna edycja również taka będzie i to nie tylko z powodu jubileuszu – podsumowuje Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.